SEAT

 

Seat

SEAT logoŠpanělská automobilka Seat byla založena 9. května 1950 jako výrobní závod Fiatu. ZSeat 600kratka Seat znamená „Sociedad Espanola de Automóviles de Turismo“, v překladu: Španělská společnost cestovních automobilů. Zpočátku se designéři Seatu inspirovali v italských vozech Fiat, např. Seat Panda (později přejmenováno na Seat Marbella) byl hrubou kopií Fiatu Panda. Seat 600, opět vyrobený na základech Fiatu 600, byl prvním masově prodávaným vozem ve Španělsku a stal se symbolem španělského růstu.

V roce 1965 začal Seat expandovat, první export a prodej vozů v zahraničí proběhl v Kolumbii v Jižní Americe. O tři roky později přesáhl součet celkové produkce vozů Seat jeden milion aut a už v roce 1974 španělská automobilka vyrobila 2 milióny vozů.

Seat RondaPrvní vůz, Seat Ronda, s novým logem automobilky bez účasti Fiatu vyjel z továrny v roce 1982 a stal se předmětem sporu, který skončil u soudu. Fiat se bránil, že Seat Ronda je velmi Seat Toledopodobný jejich modelu Ritmo. Samotný prezident Seatu, Juan Miguel Antonanzas, si to nenechal líbit a všechny odlišné části nechal namalovat jasně žlutou barvou. Jako důkaz to stačilo a spor byl ukončen. Bohužel při pohledu na oba velmi podobné vozy bylo jasné, že pravdu měl spíše Fiat, ale rozhodnutí soudu italská automobilka respektovala.

Seat Toledo IIPo ukončení spolupráce s Fiatem podepsala automobilka Seat smlouvu se skupinou Volkswagen. Německý koncern postupem času kupoval akcie Seatu, až se v roce 1986 stal majoritním podílníkem společnosti a o čtyři roky později dokonce majitelem všech akcií.

V současné době hlavní výroba vozů probíhá v továrně v Martonellu, industriálním městě poblíž Barcelony. Jde o jednu z nejmodernějších výrobních linek v Evropě, která produkuje přes 450 tis. aut za rok a v továrně pracuje kolem 14 500 zaměstnanců.

Seat Salsa

Seat momentálně nabízí pouhých šest modelů, ale některé automobily existují ve více verzích. Nejmenší hatchback s logem Seatu se jmenuje Ibiza, následují sportovní Leon a Cordoba. Za rodinné vozy se dá považovat Altea, větší Toledo a největší prostor je v Seatu Alhambra. K těmto modelům existují další varianty, jako  je např. ostrý Leon Cupra, lehce přifouknutá Altea XL nebo Altea Freetrack s úpravou do lehčího terénu. K řadě vozů existuje i sportovní verze FR, kdy dané auto má pod kapotou nejsilnější motor a další lehké úpravy, jako je tužší nastavení podvozku a odpružení a vetší disky.


 

 

 

 

 

 

 

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek